image1 image2 image3

Open Stage 2017

Jak co roku, podczas tegorocznej edycji także pojawia się możliwość zaprezentowania własnego repertuaru, w ramach festiwalowego Open Stage. Pokazy z zakresu kuglarstwa, pantomimy, żonglerki, szeroko rozumianej muzyki czy też klaunady - wszelkie rodzaje sztuki ulicznej będą mile widziane.

Wszystkich zainteresowanych występem na naszym festiwalu w ramach otwartej sceny zapraszamy do kontaktu. Prosimy o przesłanie na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podstawowych informacji:
- nazwa pod którą występujecie
- rodzaj prezentowanego pokazu
- numer kontaktowy

OPEN STAGE to okazja, żeby spróbować swoich sił w sztuce ulicznej w ramach międzynarodowego festiwalu artystów ulicznych. Pokazy będą odbywać się na ulicy Mostowej oraz Starym Rynku 7. i 8. lipca w godzinach 15-17.

 

 

Zapraszamy!

Relacja 2016

Busker Fest 2016 z pewnością można zaliczyć do najbardziej interesujących i kolorowych wydarzeń kulturalnych w Bydgoszczy tego roku. Festiwal swoją tematyką skupia się na przedmiocie sztuki ulicznej. To szerokie pojęcie mieści w sobie zarówno występy akrobatów, mimów, klaunów, muzyków czy też aktorów. Tak było też 15. lipca, kiedy wystartowały pierwsze performance na aż trzech scenach - w centrum artystycznego życia miasta - na Starym Rynku, w amfiteatrze przy ulicy Mostowej oraz na barce „Lemara“. Już od godziny 15 można było samemu doświadczyć sztuki ulicznej bez konieczności zakupu biletu, eleganckiego ubioru, czy też rezerwowania wolnych godzin. Sceny były otwarte dla każdego chętnego wystąpić, a publiczność zawsze znalazła dogodne dla siebie miejsce.

Pierwszego dnia festiwalu, w piątek, można było usłyszeć folkowe utwory w wykonaniu Schwerk Duo, przenieść się na francuskie ulice razem z akordeonistą Jurkiem Paterskim, czy też doświadczyć niecodziennego koncertu orkiestry dętej na wodzie. Buskerów nie zatrzymał nawet deszcz i burzowe chmury, które pojawiły się niespodziewanie nad starówką. Tuż po opadach na Starym Rynku pojawił się Klaun Feliks, artysta z Krakowa, który po rozbawiającym do łez występie zaprosił najmłodszą publiczność wraz z rodziciami na lody. Kolorowy korowód odprowadzał bluesowymi brzmieniami duet Piotra Pieńkowskiego i Wojciecha Lachowskiego, którzy pojawili się na scenie w zastępstwie Pracowni Konserwacji Bajek. Ostatnim występem na Starym Rynku tego dnia był muzyczny popis Harsh Guitar Marka. Wieczorem, o godzinie 21, bydgoski Teatr „Dar“ podbił serca publiczności w amfiteatrze przy ulicy Mostowej. Pierwszy dzień festiwalu zakończył żywiołowy występ grupy Busker Blues Project na Barce „Lemara“.

Sobotnie popołudnie było słoneczne i ciepłe, co dodało więcej energii zarówno artystom, jak i publiczności, która tłumnie gromadziła się przed scenami. W ramach Open Stage, około godziny 15, w amfiteatrze, pojawił się muzyczny duet „Two Souls“, zaś jako pierwszy na Starym Rynku zaprezentował się Paweł Górka, o zdumiewających umiejętnościach brzuchomówcy. Bydgoski gitarzysta, Andrzej Talaśka, zaczarował publiczność dźwiękami swojego instrumentu, zaś inny rodowity Bydgoszczanin - klaun Mieczysław Giedrojć - zabawiał publiczność swoimi tajemniczymi, magicznymi sztuczkami w amfiteatrze. Starówka nie przestawała rozbrzemiewać muzyką, gdyż pojawił się tam Zdzisław Dywicki, który przypomniał mieszkańcom znane piosenki biesiadne, akompaniując je na flecie prostym. Mateusz Kiełtyka, założyciel grupy „Mimezis Art“, przygotował ciekawe warsztaty kuglarskie, przeprowadzone na scenie przy ulicy Mostowej. Na Barce „Lemara“ jako pierwsi pojawili się młodzi muzycy z zespołu Applause Agent, którzy zaprezentowali autorski repertuar muzyki indie i alternatywnej. Po ich ciepłym przyjęciu sceną zawładnęli Szulerzy, którzy roztańczyli publiczność aż do zakończenia festiwalu. W przerwie ich występu na scenie w amfiteatrze ponownie zjawił się Mateusz Kiełtyka, tym razem zachwycając niemalże niemożliwym do opisania występem fire show. Okrzyki zachwytu przyciągały kolejnych zainteresowanych, w miarę jak nocny półmrok rozjaśniały kolejne płonące, przyprawiające o dreszcz emocji rekwizyty.

Festiwal podbił serca kolejnych entuzjastów sztuki ulicznej, niecodziennej i rozniecił iskrę zainteresowania w publiczności, która nigdy wcześniej się z tym zjawiskiem nie spotkała. Przyszłoroczna, jubileuszowa 10. edycja festiwalu z pewnością nie rozczaruje Bydgoszczan.

Busker Fest 2017

Tegoroczna, jubileuszowa 10. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 7 i 8 lipca. 

Kolorowe tłumy, fascynujące występy, niekonwencjonalni artyści, wspomnienia na długie lata. Pokrótce w ten sposób można opisać Festiwal Sztuki Ulicznej „Busker Fest“. To wyjątkowe wydarzenie niezmiennie od dziesięciu lat wzbogaca kulturalne życie Bydgoszczy. Na ulicach pojawiają się kuglarze, akrobaci, mimowie, muzycy, aktorzy i clowni, którzy adaptują otaczające środowisko w sposób nietuzinkowy na potrzeby swoich pokazów, jednocześnie angażując w nie publiczność oraz przypadkowych przechodniów. Bez konieczności eleganckiego ubioru, opłaty za bilety i czekania w kolejce, mieszkańcy Bydgoszczy oraz odwiedzający nasze miasto goście mogą doświadczyć tej niecodziennej, ulicznej formy sztuki, niemal dosłownie na własnej skórze.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Busker Fest nietypowe, ekscytujące pokazy można będzie podziwiać w eksponowanych punktach miasta - w amfiteatrze przy ulicy Mostowej, na Starym Rynku oraz na Barce „Lemara“, która jednocześnie pełni rolę klubu festiwalowego.

W tym roku na festiwalowych scenach pojawią się m.in:
PAN ZĄBEK
ŚPIEWAJĄCE TRAMPKI
SIANO SHOW
BILL BOMBADILL
CIRCO MATRIOSHKA
ILLEGAL BOYS
PRACOWNIA KONSERWACJI BAJEK
HUSKARL
MATEUSZ KIEŁTYKA
PAWEŁ SZYMAŃSKI
DUET PIEŃKOWSKI/LACHOWSKI
BUSKER BLUES PROJECT
CYNAMONY
KATARYNIARZ BYDGOSKI - MARCEL

Dodatkową atrakcją zaplanowaną głównie z myślą o najmłodszych będzie Miasteczko Cyrkowe usytuowane na Placu Teatralnym oferujące gry i zabawy z wykorzystaniem niecodziennych rekwizytów, a wszystko to w malowniczej scenerii cyrkowego namiotu.

Jak co roku podczas festiwalu każdy zarażony bakcylem buskingu będzie mógł wystąpić na Open Stage, sprawdzić swoje umiejętności i podbić serce publiczności.

Wkrótce podamy szczegółowy program.

podziękowania

Powoli opadają pofestiwalowe emocje. Myślami wciąż jeszcze jesteśmy na scenie, a raczej trzech scenach, tegorocznego Busker Festu. Mimo wahających się (między bardzo złymi a wyśmienitymi) warunków pogodowych, festiwal zaliczamy do jak najbardziej udanych. Nie byłoby tak jednak, gdyby nie Wy - wspaniali artyści oraz wytrwała publiczność. To dzięki Wam z roku na rok Busker Fest cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a impreza przyciąga kolejnych zaintrygowanych i zaciekawionych sztuką uliczną. Z każdą kolejną edycją miasto otwiera się na buskerów, a artystów przybywa. Dziękujemy za te wspólnie spędzone dwa lipcowe dni i mamy nadzieję, że zobaczymy się już za rok, na jubileuszowej 10. edycji bydgoskiego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej - Busker Fest!
 
 
 
*Na dniach na stronie internetowej oraz buskerowym facebooku Busker Fest pojawi się reportaż z festiwalu.*
2017  © Busker Fest