image1 image2 image3

Relacja 2016

Busker Fest 2016 z pewnością można zaliczyć do najbardziej interesujących i kolorowych wydarzeń kulturalnych w Bydgoszczy tego roku. Festiwal swoją tematyką skupia się na przedmiocie sztuki ulicznej. To szerokie pojęcie mieści w sobie zarówno występy akrobatów, mimów, klaunów, muzyków czy też aktorów. Tak było też 15. lipca, kiedy wystartowały pierwsze performance na aż trzech scenach - w centrum artystycznego życia miasta - na Starym Rynku, w amfiteatrze przy ulicy Mostowej oraz na barce „Lemara“. Już od godziny 15 można było samemu doświadczyć sztuki ulicznej bez konieczności zakupu biletu, eleganckiego ubioru, czy też rezerwowania wolnych godzin. Sceny były otwarte dla każdego chętnego wystąpić, a publiczność zawsze znalazła dogodne dla siebie miejsce.

Pierwszego dnia festiwalu, w piątek, można było usłyszeć folkowe utwory w wykonaniu Schwerk Duo, przenieść się na francuskie ulice razem z akordeonistą Jurkiem Paterskim, czy też doświadczyć niecodziennego koncertu orkiestry dętej na wodzie. Buskerów nie zatrzymał nawet deszcz i burzowe chmury, które pojawiły się niespodziewanie nad starówką. Tuż po opadach na Starym Rynku pojawił się Klaun Feliks, artysta z Krakowa, który po rozbawiającym do łez występie zaprosił najmłodszą publiczność wraz z rodziciami na lody. Kolorowy korowód odprowadzał bluesowymi brzmieniami duet Piotra Pieńkowskiego i Wojciecha Lachowskiego, którzy pojawili się na scenie w zastępstwie Pracowni Konserwacji Bajek. Ostatnim występem na Starym Rynku tego dnia był muzyczny popis Harsh Guitar Marka. Wieczorem, o godzinie 21, bydgoski Teatr „Dar“ podbił serca publiczności w amfiteatrze przy ulicy Mostowej. Pierwszy dzień festiwalu zakończył żywiołowy występ grupy Busker Blues Project na Barce „Lemara“.

Sobotnie popołudnie było słoneczne i ciepłe, co dodało więcej energii zarówno artystom, jak i publiczności, która tłumnie gromadziła się przed scenami. W ramach Open Stage, około godziny 15, w amfiteatrze, pojawił się muzyczny duet „Two Souls“, zaś jako pierwszy na Starym Rynku zaprezentował się Paweł Górka, o zdumiewających umiejętnościach brzuchomówcy. Bydgoski gitarzysta, Andrzej Talaśka, zaczarował publiczność dźwiękami swojego instrumentu, zaś inny rodowity Bydgoszczanin - klaun Mieczysław Giedrojć - zabawiał publiczność swoimi tajemniczymi, magicznymi sztuczkami w amfiteatrze. Starówka nie przestawała rozbrzemiewać muzyką, gdyż pojawił się tam Zdzisław Dywicki, który przypomniał mieszkańcom znane piosenki biesiadne, akompaniując je na flecie prostym. Mateusz Kiełtyka, założyciel grupy „Mimezis Art“, przygotował ciekawe warsztaty kuglarskie, przeprowadzone na scenie przy ulicy Mostowej. Na Barce „Lemara“ jako pierwsi pojawili się młodzi muzycy z zespołu Applause Agent, którzy zaprezentowali autorski repertuar muzyki indie i alternatywnej. Po ich ciepłym przyjęciu sceną zawładnęli Szulerzy, którzy roztańczyli publiczność aż do zakończenia festiwalu. W przerwie ich występu na scenie w amfiteatrze ponownie zjawił się Mateusz Kiełtyka, tym razem zachwycając niemalże niemożliwym do opisania występem fire show. Okrzyki zachwytu przyciągały kolejnych zainteresowanych, w miarę jak nocny półmrok rozjaśniały kolejne płonące, przyprawiające o dreszcz emocji rekwizyty.

Festiwal podbił serca kolejnych entuzjastów sztuki ulicznej, niecodziennej i rozniecił iskrę zainteresowania w publiczności, która nigdy wcześniej się z tym zjawiskiem nie spotkała. Przyszłoroczna, jubileuszowa 10. edycja festiwalu z pewnością nie rozczaruje Bydgoszczan.

podziękowania

Powoli opadają pofestiwalowe emocje. Myślami wciąż jeszcze jesteśmy na scenie, a raczej trzech scenach, tegorocznego Busker Festu. Mimo wahających się (między bardzo złymi a wyśmienitymi) warunków pogodowych, festiwal zaliczamy do jak najbardziej udanych. Nie byłoby tak jednak, gdyby nie Wy - wspaniali artyści oraz wytrwała publiczność. To dzięki Wam z roku na rok Busker Fest cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a impreza przyciąga kolejnych zaintrygowanych i zaciekawionych sztuką uliczną. Z każdą kolejną edycją miasto otwiera się na buskerów, a artystów przybywa. Dziękujemy za te wspólnie spędzone dwa lipcowe dni i mamy nadzieję, że zobaczymy się już za rok, na jubileuszowej 10. edycji bydgoskiego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej - Busker Fest!
 
 
 
*Na dniach na stronie internetowej oraz buskerowym facebooku Busker Fest pojawi się reportaż z festiwalu.*

BUSKER FEST 2016

BUSKER FEST 2016 - wstępne informacje.


W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 15-16 lipca, dobrze więc będzie zarezerwować w kalendarzach ten termin na rozrywkę na ulicach pięknego miasta, jakim jest Bydgoszcz. Tegoroczne pokazy w całości należą do publiczności!


Jak to możliwe?


Busker Fest, to festiwal artystów ulicznych, ludzi, którzy nie boją się dużej publiczności i pokazywania swoich talentów w miejskich warunkach. W tym roku scenę oddajemy w całości Wam, to Wy, chętni i uzdolnieni buskerzy, ustalicie tegoroczny skład i program imprezy. 


Busker Fest 2016 będzie działał na zasadzie Open Stage. Co to znaczy? Każdy może wystąpić, nieważne, czy jesteś kuglarzem, komikiem, akrobatą, muzykiem, połykaczem ognia i mieczy - to szansa dla Ciebie, na pokazanie się szerszej publiczności pod skrzydłami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej "Busker Fest". Jeśli chcesz z nami współpracować, zobaczyć z jakim entuzjazmem Bydgoszczanie przyjmą Twój pokaz - napisz do nas! 
Jeśli macie znajomych, którzy idealnie pasują do naszego festiwalu, a jeszcze o nim nie wiedzą - dajcie im znać, niech zgłoszą się do nas, a w ten sposób rozpoczną barwną i fascynującą przygodę ze sztuką uliczną.


Do zobaczenia w lipcu!

 

 

(prosimy o kontakt poprzez wiadomość na Buskerowym facebooku - Busker Fest, bądź drogą mailową - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Zmiany w programie.

Z żalem informujemy, że planowane występy Pracowni Konserwacji Bajek zostały odwołane, ze względu na wypadek samochodowy jednego z artystów. Trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia. Jednocześnie zapowiadamy, iż w zastępstwie grupy pojawi się muzyczny duet Piotra Pieńkowskiego oraz Wojciecha Lachowskiego.

PROGRAM 2016

PIĄTEK 15.07.2016r.

SOBOTA 16.07.2016r.

15:00 STARY RYNEK - Schwerk Duo 15:30 STARY RYNEK - Duet Piotra Pieńkowskiego i Wojciecha Lachowskiego
16:00 STARY RYNEK - Jurek Paterski 16:30 STARY RYNEK - Andrzej Talaśka
17:00 BARKA LEMARA - Koncert Orkiestry Dętej 17:00 AMFITEATR,  UL. MOSTOWA - Mieczysław Giedrojć
18:00 AMFITEATR, UL. MOSTOWA - Klaun Feliks 17:30 STARY RYNEK - Zdzisław Dywicki
18:30 STARY RYNEK - Marcepan Dzierzgowski 18:00 AMFITEATR, UL. MOSTOWA - Mimezis Art - warsztaty kuglarskie
19:00 AMFITEATR, UL. MOSTOWA - Duet Piotra Pieńkowskiego i Wojciecha Lachowskiego 18:30 STARY RYNEK - Harsh Guitar Mark
19:30 STARY RYNEK - Harsh Guitar Mark 19:30 AMFITEATR, UL. MOSTOWA - Paweł Górka
20:00 AMFITEATR, UL. MOSTOWA - Paweł Górka 20:00 BARKA LEMARA - Applause Agent
21:00 AMFITEATR, UL. MOSTOWA - Teatr Dar 21:00 BARKA LEMARA - Szulerzy
21:30 BARKA LEMARA - Busker Blues Project 22:00 AMFITEATR, UL. MOSTOWA - Mimezis Art - fire show

 

 

2017  © Busker Fest